KIRIK HAVALAR
EVLERİNDE BİR İPEKTEN HALI VAR


Repertuar No
2283 
Yöresi- İli
İlçesi- Köyü
-  
Kaynak Kişi
Derleyen
Notaya Alan
İcra Eden
 
Makamsal Dizi
Konusu - Türü
Karar Sesi
La 
Bitiş Sesi
La 
Usül
10/8 
En Pes Ses
La 
En Tiz Ses
La 
Ses Genişliği
8 Ses 
Youtube Linki
 
TÜRKÜNÜN SÖZLERİ

EVLERİNDE BİR İPEKTEN HALI VAR
ŞEKER YEMİŞ DUDAĞINDA BALI VAR
BEN DE BİLDİM BİR VEFASIZ YARİM VAR

Bağlantı:
AYIP DERLER KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ
AK ÜSTÜNE KARELERİ BAĞLAMAZ

SEPET ALDIM BAĞA GİRDİM ÜZÜME
YOLLAR IRAK YAR GÖRÜNMEZ GÖZÜME
UYMA DEDİM UYDU ELLER SÖZÜNE

Bağlantı

 

TÜRKÜNÜN ÖYKÜSÜ

     Osmanlı zamanı Antep'te Türkler ve Ermeniler bir arada yaşarlarmış. Ancak Ermeniler çoğunlukla aynı mahallede bulunur, birbirlerinden ayrılıp yayılmazlarmış. Onların mahallelerinde yaşayan Türkler olsa da, aşağı mahallelerde yaşamaya inmezlermiş. Ermeniler inmese bile Türkler yukarı mahallelere Ermeni meyhanelerine çıkarlarmış, eğlenmeye, fasıl yapmaya. 
     Yanında yakın bir arkadaşı ile güzel sesli Ahmet de sazıyla türküleriyle katılırmış bu eğlencelere. Ahmet zamanla arkadaşından ayrı gider olmuş. Bunun üzerine tatsız birşey olup olmadığını soru vermiş arkadaşı. Meğerse bir sevda karışmış Ahmet'in hallerine. Arkadaşının olmadığı bir gün meyhaneye giderken cumbalı evin penceresinde halı silkeleyen bir kıza vurulmuş meğer Ahmet.
     Sevda bir yana, bir akşam sofralarına Müslüm adında efendi bir genç katılmış. Kaynaşıp ahbap olmuşlar. Gel zaman git zaman, Müslüm bir gün adağı olduğunu, bu sebeple evlerine yemeğe davet ettiğini söylemiş arkadaşlarına. Davet kabul görmüş. Ahmet, arkadaşı ve muhabbeti güzel dostları Zadik Usta ile beraber Müslüm'ün evine yola koyulmuşlar. Hepsi neşeliymiş de yolda, varıp da eve Müslüm kapıyı açtığında, Ahmet'in keyfi kaçmış. Müslüm "ev şenliğim" dediği karısını tanıtıp almış arkadaşlarını sofraya. Bey sofrası gibi kurulmuş herşey ama arkadaşı bir anlam veremez Ahmet'in durgunluğuna. Zadik Usta'nın şarkıları ardından Ahmet'i susar görünce, aşağıdaki türkü dilinden dökülmüş..
     Sonunda bitmiş gece, teşekkür edip ayrılmışlar Müslüm'ün evinden. Ahmet'in söylediği türkü takılmış arkadaşının aklına, hani nicedir arkadaşlar da neden duymamış bu güzel türküyü.
Ahmet ağzındaki baklayı çıkarmış. Dalyan gibi Müslüm'ün ev şenliği, çıkmamış mı cumbalı evdeki kız. Utanmış bu sevdasından, içi acımış, döktürmüş o anda bilinmeyen türküyü.
Ahmet sonradan evlendiyse de mutlu olamamış ve genç yaşında solup göçmüş bu dünyadan.
     (Vedat Kutlar tarafından derlenmiştir.)

Salih TURHAN - Abuzer AKBIYIK - Sabri KÜRKÇÜOĞLU / Notalarıyla Türkülerimiz ve Hikayeleri, C 2, İstanbul 2003.